>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
ahmadi76
آفلاین

ارسال‌ها :3
عضويت: 30 /10 /1399
پیچ و رولپلاک نما چیست؟

پیچ و رولپلاک نما برای هر ساختمانی بسیار مهم می باشد زیرا ساکنان و تمامی اشخاصی که از کنار ساختمان عبور می‌نمایند بدون اطلاع از این که سنگ نمای شما احتمال ریزش دارد در حال تردد می‌باشند و این خطر بسیار حایز اهمیت می‌باشد. دقت داشته باشید که‌ پیچ و رولپلاک نما بدون داربست بوده که میتوان به راحتی عملیات تعمیر و تعویض را در اسرع وقت انجام داد و از بروز حوادث ناگوار و اساسی دوری کرد. پیچ و رولپلاک نما با طناب راه حل مناسب برای جلوگیری از بروز حادثه ناشی از سقوط سنگ نما از ساختمان می‌باشد چرا که در مواقعی مشاهده شده ‌است که هنگام مواجه شدن با ریزش سنگ اشخاص مصدوم شده اند و یا کسانی که برای تعمیرات نما حاضر شده اند درگیر سقوط و خطرهای جبران ناپذیر گردیده اند. اما با برای پیچ و رولپلاک نما فارغ از داربست عملیات ایمن انجام خواهد شد.
در واقع با به کار گیری و نصب پیچ و رولپلاک نما شما می توانید از مخارج آتی خود پیشگیری نمایید و در بیشتر موارد صرفه جویی فرمایید. شما در سطح شهر ساختمان های متعددی را مشاهده کرده اید که برای نمای خود، چه برای تعمیر و ترمیم سنگ نما و چه برای رنگ نما از داربست استفاده کرده اند. نصب داربست علاوه بر داشتن اجاره و هزینه روزمره بسیار زیاد میتواند یک جلوه زشت برای ساختمان شما بسازد، به خصوص در شرایطی‌ که ساختمان اداری هم باشد و تردد در آن روزمره زیاد باشد.
در این حالت عبور و مرور بسیار سخت و آزار دهنده می‌شود البته اگر که پیچ و رولپلاک نما را بدون استفاده از داربست انجام دهید دیگر هیچ یک از این مسائل را نخواهید داشت. اما در اکثر اوقات از سنگ نمایی با کیفیت استفاده می شود که نما بایستی خواص و قابلیت جذب بتن را بخوبی داشته باشد و نکته حائض اهمیت، انجام عملیات اسکوپ می‌باشد که‌ این فعالیت در نماشویی تهران در واقع مهار کردن سنگ با مفتول و شیار پشت سنگ می باشد. البته فقط مطمئن شدن از سفت بودن قرارگیری سنگ نما استفاده از پیچ و رولپلاک نما با طناب است.
پیچ و رولپلاک چیست؟
پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در واقع به عملیاتی گفته می شود که بوسیله آن سنگ نمای به کار رفته در جلوی ساختمان را بوسیله انواع پیچ نما ، پیچ و مهره می‌کنند که‌ این عمل از شل شدن و افتادن سنگ ها در اثر اتفاقات متفاوت خودداری و حفظ می‌نماید. در تعریف پیچ و رولپلاک نما میتوان گفت که جنس آن از فلز و ضد زنگ می‌باشند چرا که در ‌حالتی که پیچ ها زنگ بزنند به مرور زمان شل شده و احتمال ریزش سنگ ها موجود هست.
این پیچ و رولپلاک نما برای ساختمان هایی که ارتفاع بالاتری دارا هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد به دلیل آن که در ساختمان های بلند سنگ های متعددی به کار رفته و خطر لق شدن و افتادن سنگ ها بسیار زیاد است. پیچ و رولپلاک نما به دو نحوه اجرا میگردد: طناب ، داربست. عوامل بسیار زیادی در انجام این عمل یعنی پیچ و رولپلاک کردن نما تاثیر بسزایی دارند که از جمله آن‌ها سنگ کار شده، ضخامت و مدل سنگ، رگه های سنگ و نوع دیواری که سنگ بر روی آن قرار گرفته و فعالیت شده ‌است می‌باشد.
تصویر: https://parsiannama.com/wp-content/uploads/2019/08/%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F.jpg
رولپلاک قطعه ای از محصول پلاستیک یا فیبر می‌باشد که نوعی بند سفت به حساب آورده می شود که قابلیت و امکان اتصال پیچ به موادی که دچار خرابی بسیار می‌باشند یا این که فارغ از به کارگیری رولپلاک وزن اشیاء را تحمل نمی‌کنند مهیا می نمایند و در مجموع می توان خاطر نشان کرد که‌ این عمل به محکم سازی و مقاوم سازی به واسطه پیچ و رولپلاک انجام می شود.
زمان نیاز به پیچ و رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما و سنگ ساختمان از بهترین شیوه ها جهت جلوگیری از بوجود آمدن حوادث ناگوار می باشد. نما و ظواهر بیرونی هر ساختمان نشان دهنده زیبایی آن می باشد و اولین مورد که در هنگام خرید ساختمان به ذهن ما خطور می‌نماید زیبایی و ظواهر آن میباشد. البته می بایست نکاتی را در این باره در نظر داشت که علاوه بر زیبایی استحکام و مقاومت و ایمنی آن ساختمان به چه صورت می باشد و ما برای مقاومت و استحکام ان ساختمان لازم است تا مواردی را رعایت کنیم برای مثال جهت دوری از حوادثی که موجب می گردند سنگ و نمای ساختمان فرو بریزد لازم می باشد از پیچ و رولپلاک استفاده شود تا از بروز خطرات اعم از جانی و مالی پرهیز شود و همگی آن خطرها و اتفاقات را مهار کرد.
اکثر زمان ها نماهای ساختمان شکننده می باشند و با گذر زمان زیبایی خویش را از دست می‌دهند و آسیب پذیر می‌شوند که منجر می گردد برای عابرین و ساکنان ساختمان مشکلاتی را بوجود بیاورد که در‌ این حالت به کارگیری از پیچ و رولپلاک نما ضرورت پیدا می‌کند. پس وقتی استفاده از این سیستم معنای خاصی دارد که اشخاص در‌پی ایمنی بیشتر برای ساختمان خویش می‌باشند. عملیات پیچ و رولپلاک سنگ بر روی ساختمان در سه حالت انجام می گیرد.
تصویر: https://parsiannama.com/wp-content/uploads/2019/08/%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9.jpg
در حالت اول با گذر زمان سنگ نما ها شل شده و مقاومت خویش را از دست داده و این ها از جمله مواقعی می باشند که سبب ساز سقوط و افتادن آن‌ها می گردد بر این اساس به منظور خودداری از این حادثه بایستی فعالیت سفت سازی به واسطه پیچ و رولپلاک انجام بگیرد.
در حالت دوم بخشی هایی از سنگ نما فرسوده و تخریب می‌گردد و آن‌گاه سقوط می‌کند از این رو برای پرهیز از سقوط آن‌ها و ترمیم قسمت های تخریب گردیده لازم می باشد که از روش مقاوم سازی استفاده شود.
و در حالت سوم برای هر چه محکم تر شدن سنگ ها و نماها صاحب کار بعد از سنگ کاری و پس از اینکه مدتی از آن عمل سپری شد مبادرت به پیچ و رولپلاک نما می‌کند. در اصل این سیستم در همگی فصول سال انجام می گردد به جز روزهای بارانی، بدین ترتیب بهتر می باشد این راه در زمان مطلوب انجام شود.
انواع سطوح قابل پیچ و رولپلاک
پیچ و رولپلاک نما برای سنگ ها از انواع مختلفی برخوردار است که از جمله آن ها سرامیک نما می‌باشد که در بیشتر ساختمان ها تحت عنوان پوشش عالی جلوه گر می نماید سرامیک به جهت اینکه از دیگر گونه های سنگ ارزان تر است بیش تر مورد پسند و استفاده قرار می‌گیرد و موارد به کارگیری آن بسیار زیاد است بر این اساس لازم می باشد برای نصب بهتر آن و محکم تر شدن آن از پیچ و رولپلاک نما استفاده کنیم. یکی از دیگر از سنگ هایی که این کار بر روی آن انجام می‌گردد سنگ تراورتن می باشد که از زیباترین سنگ ها است و یک گونه سنگ آهکی به حساب آورده می شود.
این نوع سنگ برای فضاهای داخلی نیز کاربرد دارد. این سنگ دچار سوراخ و شکستگی هم نمی شود مگر اینکه گذشته از نصب و … سوراخ در آن وجود داشته باشد. از این رو برای مقاوم سازی این سنگ ها می بایست از پیچ و رولپلاک نما بهره مند شد و به جهت اینکه این سنگ ها از رنگ های پر‌نور و زیبایی برخوردار می باشند در صورتی که بخواهیم آن پیچ به کار برده شده معلوم نباشد بتونه همرنگ آن را انتخاب می کنیم و روی آن را پوشش می‌دهیم.
تصویر: https://parsiannama.com/wp-content/uploads/2019/08/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%B7%D9%88%D8%AD-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9.jpg
یکی ‌از مهمترین عوارض ریزش این گونه سنگ ها این میباشد که ملات آنان چسبندگی لازم را ندارد از این رو برای مقاوم سازی و ثبت این نوع سنگ می بایست از پیچ و رولپلاک نما بهره مند شد. سنگ های چینی از سایر سنگ هایی می باشند که تنوع رنگ کمتری دارند و در نماهای ساختمانی از آنان استفاده می گردد و دارای بلورهای درشت و کوچک می باشد. یکی ‌از شیوه های مقاوم سازی این نوع سنگ استفاده از پیچ و رولپلاک نما هست و در هنگام انجام این فعالیت بایستی برای سنگ هایی که بلور آن ها ریز و کوچک میباشد به راحتی این فعالیت را انجام داد البته در صورتی که بخواهیم بر روی سنگ هایی که بلور آن‌ها درشت می باشد انجام دهیم باید از مته های باریک و پیچ های کوتاه بهره مند شد.
سنگ های مرمریت از سایر سنگ هایی می باشند که برای مقاوم سازی آن‌ها بهتر می باشد که از فعالیت پیچ و رولپلاک کردن نما بهره مند شد. این دسته سنگ بیشترین کاربرد را در پلکان ها و دیواره های پارکینگ دارد و این کار قادر است از سقوط آن ها خودداری نماید.
انواع رولپلاک مناسب نمای ساختمان
رولپلاک توکار ساده : این مدل رولپلاک را معمولا در بیشتر مواقع به کار می گیرند که در استحکام نما هم نقش بالایی دارد. معمولا دندانه هایی بر روی خود دارد و به شکل دو یا چهار پر ساخته می شود در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان وقتی از این نوع رولپلاک به کار گرفته می شود که بخواهیم رولپلاک را در داخل ملات و یا بدنه سفت بنا قرار دهیم. و عموما شماره 4 این گونه رولپلاک استفاده می‌گردد. برای به کارگیری از این رولپلاک می بایست به آرامی با چکش های اختصاصی بر روی آن ضربه زده شود تا به خوبی در داخل دیوار قرار بگیرد و تا انتها وارد شکاف شود. آنگاه با بستن پیچ داخل نما حاشیه های رولپلاک گشوده می گردند و از پشت خیلی محکم به بدنه ملات یا بنا می چسبند و به راحتی جدا نمی‌شوند.
رولپلاک پروانه ای : رولپلاک های پروانه ای معمولا دارای دو پره می‌باشند که بعد از داخل شدن درون دیوار و مسدود شدن پیچ این دو پره در پشت نما گیر می کند و اجازه جدا شدن نما از بنا را نمی دهد. هر ‌سری این رولپلاک ها هم بصورت فلزی و هم بصورت پلاستیکی موجود هست البته مدل پلاستیکی برای نمای ساختمان کاربرد دارد. معمولا از رولپلاک های پروانه ای برای مواقعی به کار گرفته می‌گردد که بنا و یا ملات پشت نما استحکام بالایی ندارد و یا نما از نوع کامپوزیت و یا آجری هست. در ضمن رولپلاک های پروانه ای برای استحکام سنگ نماهایی که در پشت آنها از رابیتس استفاده شده هم کاربرد دارد. معمولا برای رخنه‌ کاری نما می بایست از مته شماره 7 از این نوع رولپلاک استفاده شود. اشکال سنگ های تراورتن و آهکی را هم با این نوع رولپلاک مهار می‌نمایند.
تصویر: https://parsiannama.com/wp-content/uploads/2019/08/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86.jpg
رولپلاک فیشر : در واقع اسم کمپانی آفریننده این گونه رولپلاک می باشد. رولپلاک های فیشر از رولپلاک های بسیار مقاوم و با پلاستیک مرغوب می باشند که هم ارزش بالاتری دارا هستند و هم برای انواع بنا های مستحکم مانند دیوارهای سیمانی تا سازهای معمولی تر مانند دیوارهای گچی کاربرد دارند. از مختصات این دسته رولپلاک این می باشد که پس از بستن پیچ حجم متعددی پیدا می‌کند و این باعث استحکام نما می گردد. معمولا برای نماهای وسیع سنگی و یا برای دیوارهای ضخیم از این نوع رولپلاک استفاده می گردد.
رولپلاک فلزی : رولپلاک های فلزی به انکر بولت هم معروف هستند. در حالتی که نمای ساختمان شما بسیار حجیم و سنگین باشد و نیاز به استفاده از پیچ های پهناور و مستحکم داشته باشد می بایست از انکر بولت یا رولپلاک های فلزی استفاده شود. انکر بولت ها به راحتی با ضربه وارد سوراخ‌ می گردند و پس از مسدود شدن پیچ در آنان باز می‌شوند و به شدت به نما می چسبند. این قضیه سبب می شود تا سنگین ترین مدل نماها هم به خوبی مهار شوند.
رولپلاک HUD : یکی از همه گیرترین گونه های رولپلاک برای استعمال در پیچ کردن نما است. اما ارزش این گونه رولپلاک بالا می باشد و معمولا برای همه بناها سفارش نمی‌شود ولی در صورتی ‌که بنای شما دارای نمای خاصی باشد که نیاز به به کارگیری از دلرهای هیلتی داشته باشد بایستی از این مدل رولپلاک به جهت قدرت و استحکام بالا استفاده شود. رولپلاک های HUD معمولا به راحتی وارد دیوار می گردند و در اندازه 5 یا 4 میلی متری تعیین میشوند و اینکه کیفیت خوب و دوام متعددی دارند و پس از مسدود شدن پیچ داخل نما باز می‌شوند و نما را نگهداری می کنند.
مراحل اجرای پیچ و رولپلاک
عموما مشتریان بعد از تماس با تیم پارسیان فیدار پاسارگاد به بخش فنی متصل شده و کلیه سواله ا در رابطه با روش، زمان و قیمت پیچ کردن سنگ نما و محکم سازی نما به آنها پاسخ داده می شود.
1- اطلاعاتی از قبیل وضعیت جغرافیایی ساختمان، عمر نما، نوع سنگ نما و اطلاعات تکمیلی (مانند گزارش ترک خوردگی سنگ و یا ریزش سیمان پشت آن) از مشتری پیچ و رولپلاک نما گرفته خواهد شد. همینطور در حالتی که اطلاعات بدون نقص در دسترس نباشد، مشتری قادر است با ارسال عکس از نما همه داده ها را به تیم بدهد.
2- سنگ نمای شما از انواع گوناگون از قبیل رتبه رنج، ضخامت، بافت و رگه سنگ، شکل دیوار متصل به آن، راه تعبیه سنگ، ضخامت و ارتفاع و پهنا و… و به انتخاب پیچ و رولپلاک نما با در در نظر گرفتن نوع سنگ نما انجام می شود .عموم پیچ های مصرف شده در گروه پارسیان نما پیچ های آلیاژی گالوانیزه 6 سانتی متری می باشد. از مستحکم ترین و مقاوم ترین پیچ های موجود در بازار پیچ و رولپلاک نما می باشد. در مواقعی یکی از پیچ های استیل نیز استفاده خواهد شد. رولپلاک های مصرف شده برای نمای ساختمان نیز رولپلاک های دوبار باز شوی پروانه ای است. ولی این رولپلاک ها در دسته پلاستیکی و یا فیبر (Fiber Rollup) نیز میتواند گزینه مورد استفاده قرار گیرد.
3- در موعدی که معلوم خواهد شد، با دقت به ساعاتی که مزاحمتی برای همسایگان و عابران پیاده نیرو های راپل فعالیت (نیروهای کارشناس عمل در طول فارغ از داربست با گذراندن عصر های عملی به یار و همدم بیمه و جواز فعالیت) به فراخور گونه و گستره پروژه (از 3 نفر تا 7 نفر) به محل اعزام خواهند شد.
4- در شرایط عادی هر 50 سانتی متر یک پیچ و رولپلاک نما تعبیه می گردد. این حالت می تواند به هر 20 سانت و به هر 60 سانت تقلیل و یا ارتقاء یابد که این موضوع به طور کامل بسته به وضعیت نما و ولی سنگ مصرف شده در آن خواهد داشت.
5- با به کارگیری از دریل های اختصاصی (عموما دریل هیلتی – hilti Drills) با فشار بالا سنگ نما رخنه‌ خواهد شد. پروسه پیچ کردن شروع خواهد شد و مته های مصرف شده برای این دریل ها دو الماسه یا این که چهار الماسه هست.
تصویر: https://parsiannama.com/wp-content/uploads/2019/08/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%84%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9.jpg
6- حق تقدم با سنگ های نصفه قدمت می باشد. اصطلاحا به سنگ های در معرض سقوط سنگ های نصفه قدمت می‌گویند. پیچ کردن این سنگ ها بعد از باز‌بینی و چکش خواری شناسایی گردیده و در بالا فعالیت قرار می‌گیرند. این کار به ‌این برهان میباشد که در‌ حالتی که سنگ های نصفه قدمت شناسایی نشوند، در فیس پیچ کردن سنگ های دیگر و لرزش نتیجه ها از آنان ریزش خواهند کرد.
7- سنگ نمای شما و تنالیته رنگی آن شناسایی گردیده و برای لبریز کردن جای پیچ ها و حفره های ساخته شده است. از مواد محلول در آب و یا این که مواد شیمیایی رنگی جدیدی برای پوشاندن آن به کار گیری خواهد شد که تماما همرنگ سنگ نما بوده و بسیار مقاوم در عین درحال حاضر طبیعی فعالیت خواهد کرد.
8- در مواقعی که سنگ نما تماما از دست رفته میباشد، در صورتیکه صاحب کار سنگ های مضاف در زمان نماکاری را به طور جان دار در دسترس داشته باشد، به عبارتی سنگ ها با اعتنا به بازبینی مقاومت کارگذاری خواهند شد در غیر اینصورت این سنگ ها با دقت به تعداد تامین گردیده و تعبیه خواهند شد.
9- بندکشی حریم سنگ های عمل گردیده برای عدم نفوذ آب و باران انجام میگردد.
10- در غایت عمل بصورت بدون نقص با رعایت اصول مهنسی نما تحویل صاحب کار داده می گردد.

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل