>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
darsoodarabi
آفلاین

ارسال‌ها :2
عضويت: 2 /10 /1402
برای انحصار وراثت چه مدارکی لازم است؟

زمانی که فردی فوت می‌کند، اموال او بین وراثش تقسیم می‌شوند. در این زمان از اصطلاح انحصار یا حصر وراثت استفاده می‌شود. در انحصار وراثت، ورثه و میزان سهم الارث آن‌ها تعیین خواهد شد. این قانون در سال 1309 با نام تصدیق انحصار وراثت به تصویب رسید. برای اقدام به منظور تقسیم ارث و میراث نیاز به مدارک انحصار وراثت خواهد بود.
بدون ارائه مدارک و طی کردن مراحل لازم، گواهی انحصار وراثت صادر نخواهد شد. اگر این گواهی صادر نشود، تکلیف تقسیم ارث و میزان سهم هر یک از وراث نامعلوم می‌مانند. در اینجا قرار است درباره مراحل انحصار وراثت، مدارک و هزینه‌های آن صحبت کنیم. ضمن اینکه می‌توانید برای رفع ابهامات خود در این زمینه از مشاوره واتس اپی یا تلفنی رایگان دادسو استفاده کنید.
افراد واجد شرایط برای ارائه درخواست انحصار وراثتاحتمالا سوالی که برای شما هم پیش آمده این است که چه کسانی حق انحصار وراثت دارند؟ قبل از پرداختن به مدارک انحصار وراثت، باید ببینیم چه افرادی می‌توانند برای گرفتن ارث پیش قدم شوند و چه کسانی از متوفی ارث می برند؟
در قانون این موضوع از پیش تعیین شده است و تمامی افراد وارث که بر حسب طبقات ارث دسته بندی می‌شوند و یا کسانی که به نوعی در اموال متوفی به عنوان ذینفع محسوب می‌شوند، می‌توانند درخواست خود را با ارائه مدارک انحصار وراثت به دادگاه اعلام کنند.
مدارک انحصار وراثت
وراث برای تقسیم ارث بین خود در ادارات دولتی یا بانک‌ها و دفاتر اسناد رسمی، نیاز به گواهی انحصار وراثت دارند. این گواهی توسط شورای حل اختلاف محل زندگی شخص متوفی صادر می‌شود. برای دریافت این گواهی وراث یا درخواست کننده گواهی حصر وراثت باید اسناد و مدارک زیر را به دادگاه ارائه کند.

  • ارائه گواهی فوت شخص متوفی (سند رسمی صادر شده از اداره ثبت احوال)

  • ارائه فرم استشهادیه

  • ارائه کپی عقدنامه همسر شخص متوفی (برای همسران عقد دائم)

  • اصل شناسنامه و کارت ملی وراث

  • ارائه گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث (دریافت سند رسمی از اداره امور اقتصادی و دارایی محل اقامت متوفی) (این مورد فقط برای متوفی قبل از سال 1395 الزامی است)

  • نکته 1: در صورتی که در تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید نسخه الکترونیکی گواهی فوت را ارائه دهید. برای گرفتن این گواهی باید با توجه به محل اقامت متوفی به اداره ثبت احوال آن منطقه مراجعه کنید.

  • نکته 2: برگه استشهادیه شامل شهادت دادن 3 فرد در دفاتر اسناد رسمی با این مضمون است که افراد ذکر شده برای دریافت ارث، تنها وارثان شخص متوفی هستند. این کار باید با پر کردن یک فرم مخصوص و امضای آن‌ها انجام شود.

  • نکته 3: وراث افرادی که قبل از سال 95 فوت کرده اند، باید برای دریافت گواهی مالیاتی به اداره مالیات مراجعه کنند.


هزینه انحصار وراثتبعد از بررسی مراحل و مدارک انحصار وراثت، به بحث هزینه درخواست تقسیم ارث می‌رسیم. این هزینه در سال‌ها مختلف متفاوت است. برای مثال تا سال 99 افراد باید مبلغی معادل 140 تا 200 هزار تومان را برای دادرسی پرداخت کنند. اما برای اطلاع دقیق از هزینه‌های انحصار وراثت می‌توانید با وکیل انحصار وراثت دادسو در تماس باشید.
منبع: ​B2n.ir/n51584

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل