>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
finsadvisers
آفلاین

ارسال‌ها :1
عضويت: 6 /8 /1402
محل زندگي:تهران
سن:26
انگیزه نامه یا SOP چیست؟

انگیزه‌نامه یا Statement Of Purpose (SOP)، سندی است که جزئیاتی چون علایق، مهارتها و دلایل شما از مهاجرت تحصیلی یا کاری را توضیح می‌دهد.به‌عبارتی، یکی از مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاههای دنیا مورد نیاز است، انگیزه نامه یا SOP می‌باشد. در انگیزه نامه باید بصورت مختصر توضیح دهید که چرا علاقمند به تحصیل در دانشگاه مورد نظر و دنبال کردن آن رشته تحصیلی خاص و یا دریافت بورسیه تحصیلی هستید. این نامه باید شامل دستاوردهای تحصیلی، اهداف شغلی و اینکه چطور آن رشته خاص یا بورسیه تحصیلی می‌تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند، باشد.همچنین، اگر بخواهید از طریق کار به کشور دیگری مهاجرت کنید، به نامه‌ای نیاز دارید که در آن دلایلتان را از مهاجرت بیان نموده‌اید. نوشتن انگیزه نامه بسیار مهم است؛ چرا که این نامه هرگونه خلا اطلاعاتی را پر می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا ارزشهای فردی خود را ثابت کنید. همچنین، مواردی‌که در رزومه تان مشخص نشده را می‌توان در انگیزه نامه ذکر کرد.
نکات مهم در زمان نوشتن انگیزه نامهنکات مهم در زمان نوشتن انگیزه نامه عبارتند از:

  • خودتان را با نگارش صحیح و با قلمی زیبا معرفی کنید. در انگیزه نامه باید ثابت کنید که باتوجه به ویژگیها، مهارتها و صلاحیتهایتان از دیگر متقاضیان متمایز هستید.

  • اهدافتان را بطور واضح در انگیزه نامه یا SOP ذکر نمایید و بسیار جذاب و منطقی بیان کنید که چرا دانشگاه و رشته مورد نظر را انتخاب نموده‌اید. مشخص کنید که هدفتان از این انتخاب احساسی است و یا آینده‌نگری اقتصادی در پشت آنست و…؛ به هر حال، می‎بایست دلیل محکمی برای تصمیمتان داشته باشید.

  • اشاره به اعداد و ارقام می‎تواند انگیزه نامه را تاثیرگذارتر کند. مثلا، اشاره به همکاریتان با یک پروژه پژوهشی کافی نیست و بهتر است مدت زمان همکاریتان را نیز بیان نمایید.

  • تمام موارد ذکر شده در انگیزه نامه باید دقیق و مشخص بیان شوند؛ لذا، فقط جذب خواننده مهم نیست و می‎بایست به جزئیات بخوبی پرداخته شود.

  • انگیزه نامه یا SOP را بصورت شخصی بنویسید و از کلیشه‌ها بپرهیزید. سعی کنید خواننده را درگیر کنید. بدین صورت، در عین نوشتن انگیزه ‎نامه ‎ای حرفه‌ای، نظر خواننده را نیز جلب می‌کنید.

  • در انگیزه نامه بر روی شایستگی‌ها، سوابق، تجربیات و ویژگی‌های خود تمرکز نمایید. پاراگراف‌های میانی انگیزه ‎نامه را بر اساس مدارک مرتبط با برنامه موردنظرتان سازماندهی کنید.

  • انگیزه نامه را صمیمانه و در عین حال رسمی و محترمانه بنویسید و با اینکه بررسی انگیزه نامه‌های مختلف می‎تواند در نوشتن SOP به شما کمک کند، اما نباید آنها را کپی کنید. در انگیزه‎ نامه دروغ نگویید و واقع‌بینانه خود را معرفی نمایید.

  • در انگیزه نامه یا SOP ناامید به نظر نرسید و زیاد تلاش نکنید که مورد قبول واقع شوید. اطلاعاتتان باید به درستی ذکر شوند؛ چرا که کمیته ‎های پذیرش انگیزه ‎نامه ‎های بسیاری را بررسی کرده‎اند و به ‎راحتی می‎توانند این موارد را تشخیص دهند.

  • انگیزه نامه را زیاد طولانی نکنید. همچنین، جملات نباید زیاد طولانی باشند، چرا که خواندن آن دشوار می‎شود. سعی کنید از عبارات ساده و رایج بجای عبارات پیچیده استفاده کنید.

  • انگیزه ‎نامه‌ای که نوشته‎ اید را به دیگران نشان دهید و بازخورد دریافت کنید تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.


برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و در دوره تحصیلی مورد نظرتان قبول شوید. سپس، مراحل اخذ ویزا شامل تقدیم مدارک، پرداخت هزینه‌های مربوطه و مصاحبه کنسولگری ممکن است برای شما الزامی باشد. از طریق وب‌سایت رسمی دولت بریتانیا و سفارت انگلیس در کشور محل اقامت خود، مراحل و الزامات دقیق را بررسی کرده و از منابع معتبر بهره‌بری کنید تا به یک تحصیل در انگلیس گام بزنید. موفقیت شما در اخذ ویزای تحصیلی به تلاش شخصیتان و تعهد به تحصیل در انگلیس بستگی دارد.

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو
X بستن پنجره شارژ رایگان ایرانسل