>

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
yektatajhiz
آفلاین

ارسال‌ها :1
عضويت: 19 /7 /1399
روش های توالی یابی DNA از گذشته تا حال

توالی یابی DNA یا (DNA Sequencing) فرآیندی است که در آن تعیین ترتیب نوکلئوتیدهای موجود در یک مولکول DNA انجام میگیرد. DNA موجودات زنده متشکل از یک توالی ویژه از نوکلئوتیدها است. تعیین توالی DNA این امکان را به دانشمندان میدهد که با مقایسه DNA بین اندام های مختلف ، ارتباطات بین اندامها و روابط فیلوژنتیکی آن‌ها را بررسی کنند.

در هر قسمت از این مقاله میتوانید به مسترمیکس PCR ، مسترمیکس سایبرگرین و یا کیت سنتز cDNA رجوع کنید.

گزیده ای از مفاهیم توالی یابی DNA

بطور کلی توالی یابی DNA شناسایی و ترتیب قرارگیری چهار باز نوکلئوتیدی آدنین، گوانین، سیتوزین و تیمین در مولکول است. الزام توالی یابی DNA برای اولین بار توسط نظریه فرانسیس کریک مطرح شد که برپایه این نظریه مبرهن شد که توالی نوکلئوتیدها در یک مولکول DNA مستقیماً بر توالی اسیدهای آمینه پروتئین‌ها اثرگذار است. در آن زمان دانشمندان معتقد بودند که توالی یابی کامل ژنوم، منتهی به جهش بزرگی در فهم بیوشیمیایی سلول‌ها و ارگانیسم‌ها می‌شود.

در تعیین توالی DNA مدرن، از روش‌های پرتوان استفاده می‌شود که که این امکان را فراهم کرده‌اند که توالی‌های DNA در مدت زمان بسیار کوتاهی مورد شناسایی قرار بگیرند. این فناوری برای بسیاری از شرکت‌ها این امکان را به وجود آورده است تا بتوانند روش‌هایی برای آزمایش‌های خانگی DNA را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. بسیاری از نتایج حاصل از این آزمایش‌ها، اختصاصا” ارتباطی است که بین یک واریانت ژنتیکی و یک بیماری خاص وجود دارد. این فناوری همچنین به دانشمندان اجازه داده است که DNA بسیاری از ارگانیسم‌ها را مورد بررسی قرار دهند تا روابط تکوینی و فیلوژنتیکی بین آن‌ها را بهتر مطالعه کنند.نمونه‌ای از توالی یابی DNA

تعیین توالی DNA در گذشته و در سال‌های اول اختراع این فناوری به زمان بسیاری نیاز داشت و گاهی تا چندین سال برای دست یافتن به نتیجه زمان نیاز داشت، اما در حال حاضر با توسعه تکنولوژی، تعیین توالی DNA را می‌توان طی چند ساعت انجام داد. جالب است بدانید که اولین پروژه تعیین توالی کامل DNA انسانی حدود سه میلیارد دلار هزینه در بر داشت، در حالی که اکنون، شرکت‌های معتبر در این زمینه ، کل ژنوم انسان را با قیمت کمتر از هزار دلار تعیین توالی می‌کنند و با پیشرفته‌ترین آزمایش‌ها، نوکلئوتیدهای موجود در ژنوم انسان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند. شرکت‌های فعال در حوزه ی بیوتکنولوژی و ژنتیکی معتبر در دنیا در کنار توالی یابی DNA ، خدماتی مانند آزمایش‌های پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی برای شناسایی و مطالعه ی تغییرات و جهش‌های ژنتیکی در ژنوم انسان را نیز عرضه میکنند.

این آزمایش‌ها بر نوکلئوتیدهای اختصاصی در ژن‌هایی هستند که قادر به نشان دادن واریانت ژنتیکی منحصری هستند. به عبارت دیگر پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی، از آنجایی که در تحقیقات بالینی هم مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت، با شرایط خاصی مرتبط هستند و می‌توانند در پیش‌بینی چگونگی تأثیر ژن‌های بدن بر زندگی انسان اثرگذار باشند. البته باید توجه داشته باشید که بعضی از توالی‌هایSNP ‌ با یک سری از بیماری های خاص مرتبط هستند، در حالی که بعضی دیگر منوط به متابولیسم بدن و چگونگی پردازش مواد مغذی در آن است. در مورد پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی هزاران رابطه مختلف یافت شده و می‌توان تاثیر ژنوم انسان بر زندگی فردی با کمک تعیین توالی DNA استفاده کرد.

در هر قسمت از این مقاله میتوانید به مسترمیکس PCR ، مسترمیکس سایبرگرین و یا کیت سنتز cDNA رجوع کنید.

روش‌های توالی یابی DNA

توالی یابی DNA به دو طریق اصلی در سراسر جهان اعمال میشود. روش قدیمی آن به عنوان روش خاتمه زنجیره‌ای یا روش سنگر (Sanger Method) معروف است. روش‌های جدیدتر که می‌توانند تعداد زیادی از مولکول‌های DNA را با سرعت بیشتری پردازش کنند، در مجموع به عنوان روش توالی ‌یابی با بازدهی بالا یا روش‌های توالی یابی نسل جدید (Next Generation Sequencing) معروف هستند.

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو