تبلیغات در اینترنتclose
ضوابط قانونی ثبت شرکت تعاونی >

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
comreg
آفلاین

ارسال‌ها :4
عضويت: 11 /4 /1397
ضوابط قانونی ثبت شرکت تعاونی

1) برای تشکیل هر شرکت باید اساسنامه آن تنظیم و اهداف آن مشخص گردد. لزوماً در اساسنامه هر یک از تعاونی ها باید نکات ذیل درج گردد:
نام تعاونی با قید کلمه تعاون ، هدف ، موضوع ، نوع ، حوزه عملیات ، مدت ، مرکز اصلی عملیات و نشانی ، میزان سرمایه ، مقررات مربوط به عضویت ، ارکان ، مقررات مالی و کار ، انحلال و تصفیه .
لازم به ذکر است، اساسنامه انواع شرکت های تعاونی، به صورت نمونه اساسنامه به وسیله وزارت تعاون تهیه شده و در اختیار تشکیل دهندگان شرکت قرار می گیرد.
2) بنا بر قانون بخش تعاون، تابعیت تعاونی ها باید ایرانی باشد یعنی آن شرکت های تعاونی از منظر حقوق ایران ، تعاونی محسوب می شوند و مشمول قانون بخش تعاون هستند که تابعیت آن ها ایرانی باشد.
3) سرمایه تعاونی، یا از اموالی که در ابتدا به تعاونی تعلق دارد و یا در نتیجه ی افزایش سرمایه تشکیل شده و به مالکیت تعاونی در می آید. حداقل 51% سرمایه را خود اعضا تامین می کنند و می توانند الباقی را از وزارتخانه ها و سازمان ها و شرکت های دولتی وام بگیرند.
4) هر تعاونی وقتی ثبت و تشکیل می شود که حداقل یک سوم سرمایه آن تادیه و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد تقویم و تسلیم شده باشد.
5) سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی توسط اعضا به تساوی تامین می شود مگر آن که مجمع عمومی خلاف این ترتیب را مقرر کند.
6) مسئولیت مالی اعضا محدود به میزان سهم آنان در تعاونی است مگر شرط خلاف در قرارداد.
7) برای تاسیس آن حداقل سرمایه ای تعیین نشده است.
8) هر گونه تغییری که بعداً در اساسنامه یا در اعضای هیئت مدیره ، بازرسان و مدیر عامل تعاونی یا در سرمایه آن صورت گیرد، باید به مرجع ثبت تعاونی اعلام شود.
9) شرکت ها و اتحادیه های تعاونی، از پرداخت حق الثبت و نصف تعرفه آگهی ثبت در روزنامه رسمی معاف اند.

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو