تبلیغات در اینترنتclose
چرا ایران خواستار انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور هست؟ >

درحال بارگذاری ....
پنل کاربری
نام کاربري :

پسورد :

عضويت | فراموشي رمز عبور
ارسال پاسخ جدید
7bayan
آفلاین

ارسال‌ها :1
عضويت: 18 /8 /1396
چرا ایران خواستار انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور هست؟

سردار جلالی:سیا، موساد و عربستان سعودی خریدار اطلاعات ایران در تلگرام هستند
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در گوشی‌های هوشمند، شبکه تلگرام وجود دارد که بیگ‌دیتای (Big Data) ما در اختیار این پیام‌رسان است و می‌تواند با واکاوی اطلاعات، یک نظرسنجی یا نظرسازی بزرگ در کشور ما به راه اندازد و سازمان سیا، موساد و عربستان سعودی هم خریدار این اطلاعات هستند.
به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در «چهارمین همایش مصون‌سازی زیرساخت‌های کالبدی کشور» که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: با توجه به موضوع مصون‌سازی کشور در برابر تهدیدات بهتر است نگاهی از حوزه دانش و دانشگاه به این موضوع داشته باشیم. ما باید طوری کشور را مصون کنیم که اگر تهدید صورت گرفت روی آن اثر نگذارد. این پدافند غیرعامل باید در کل کشور و در همه سطوح اجرا شود؛ یعنی اگر تهدیدی صورت گرفت آب از آب تکان نخورد.

وی شناسایی سه حوزه تهدیدات، زیرساخت و مصون‌سازی را برای مقابله با حملات احتمالی مهم دانست و گفت: استراتژی و دکترین وقتی تغییر کند تهدیدات هم متفاوت می‌شود. همچنین ماهیت تکنولوژی، دانش و صنعت هم باعث تغییر و توانمندی می‌شود که می‌تواند یک کشور را قوی کند و این قدرت به ثروت تبدیل شود و صنعت را ارتقا دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مورد اهمیت تهدیدات انسان‌ساخت، اظهار کرد: در تهدیدات طبیعی، عامل ثابت است اما در حوزه تهدیدات انسان‌ساخت، عامل ثابت نیست. مثلاً در حال حاضر دیدگاه ما به جنگ مثل دوران هشت سال دفاع مقدس نیست. در حال حاضر اگر همان رویکرد را داشته باشیم جواب نمی‌گیریم چرا که نوع تهدیدات انسان‌ساختی مثل حملات سایبری با اشراف و کنترل همراه است اما متاسفانه ما در مورد اثرات آن خیلی مطالعه می‌کنیم و در این زمینه عقب هستیم و در بسیاری از کشورهای دنیا پیشرفت‌های زیرساختی دیگر تئوریک نیست بلکه داینامیک و پویا شده اما ما هنوز در مفاهیم آن مانده‌ایم و به لحاظ دانشی شاید بیست سال عقب باشیم.

وی با توجه به ضرورت پیشرفت دانشگاه‌ها در رشته‌های زیرساختی تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید هرچه سریع‌تر پیشرفت کنند. ما هنوز در دانشگاه‌ها به دنبال نمره هستیم و نتیجه‌اش همان دانش قبلی می‌شود. باید فاصله بین رگولاتوری و تولید علم کم باشد در غیر این‌صورت همواره نسبت به تحولات حوزه زیرساختی منفعل هستیم.

جلالی ادامه داد: در اتفاقی دیگر، فناوری‌های سایبری به زیرساخت‌ها اضافه می‌شوند و شهرهای هوشمند را بوجود می‌آورند. شهرهایی که همه ویژگی‌های سایبری روی کالبد آن‌ها تعریف شده است و به دلیل ویژگی ارتباط و تعاملی‌شدن سیستم احتمالاً شبکه‌های سایبری هدف دشمن قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اهمیت داشتن مرکز رگولاتوری تکنولوژی اظهار کرد: شهری که هوشمند شده ممکن است مورد حمله هکری و یا آفندی قرار گیرد و برای جلوگیری از هر اتفاقی باید مرکز رگولاتوری و تجهیزات هوشمند داشته باشیم. در گوشی‌های هوشمند، شبکه تلگرام وجود دارد و بیگ‌دیتا (Big Data) ما در اختیار این پیام‌رسان است و می‌تواند با واکاوی اطلاعات، یک نظرسنجی یا نظرسازی بزرگ در کشور ما به راه اندازد. خریدار این اطلاعات سازمان سیا، موساد و عربستان سعودی هستند. حالا فکر کنید این اتفاق در حوزه زیرساخت‌های هوشمند شهری رخ دهد.( اگر به دنبال فروش ممبر تلگرام ، کسب درآمد از کانال تلگرام ، ثبت کانال در تلگرام هستید به ایران تبلیغ بروید)
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان تصریح کرد: همه نهادهای حاکمیتی باید جمع شوند. ما در سازمان پدافند، تصدی‌گری را دوست نداریم. خیلی از کارها از جمله رصد و پایش این تهدیدات را به بخش خصوصی واگذار کردیم. رویکرد مصون‌سازی باید ترکیب شود. رشته‌های حفاظت از زیرساخت و مهندسی تهدیدشناسی و مصون‌سازی باید به دانشگاها آورده شود. شرکت‌های مشاور و پیمانکاران و همچنین مدیران باید با مباحث و تهدیدات پدافندی آشنا شوند و ما نیاز به تنظیم مقررات و رگولاتوری مصون‌سازی داریم.

واکنش مدیرعامل تلگرام به خبر انتقال سرورها به ایران
موضوع انتقال سرورهای تلگرام به ایران مدتی است توسط مسئولان ارتباطی و قضایی کشور مطرح شده است. اگرچه وزارت ارتباطات از انتقال سرورهای تلگرام سخن می‌گوید، اما ظاهرا این شرکت با استفاده از CDNهای مستقر در ایران برای افزایش سرعت دانلود موافقت کرده است و نه انتقال سرورها به صورت کامل.
به گزارش ایسنا، زمانی که از شنبه هفته گذشته، شایعاتی در خصوص موافقت تلگرام با انتقال سرورهایش به ایران مطرح شد، پاول دورف، مدیر عامل تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت: هیچ یک از سرورهای تلگرام (و یا هر سروری با اطلاعات شخصی کاربران ما) به ایران منتقل نشده و آنجا مستقر نخواهد شد.

اما چند روز بعد، در سایت تلگرام مطالبی درباره روش‌هایی برای افزایش سرعت انتقال داده تلگرام مطرح شد. در این سایت نوشته شده بود: «ما از سرورهای توزیع‌شده خود برای افزایش سرعت دانلود در مناطق بدون سانسور که در آنها آزادی بیان تضمین شده‌است استفاده می‌کنیم. و حتی در آن مناطق نیز به آنها اعتماد نمی‌کنیم.»

در ادامه نیز آورده بود: «اما وقتی تلگرام در مناطق دیگر به شدت محبوب می‌شود، فقط می‌توانیم روی‌CDN ها تکیه کنیم که با آنها از نقطه‌نظر فنی مانند سرویس‌دهنده‌های اینترنت (ISP) رفتار می‌کنیم که فقط داده‌های رمزنگاری شده‌ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند، دریافت می‌کنند. به لطف این فناوری، سرعت دانلود عکس‌ها و فیلم‌هایی که به صورت عمومی منتشر می‌شوند، در مناطقی مانند ترکیه، اندونزی، عربستان سعودی، هند، ایران و عراق به مراتب افزایش می‌یابد، بدون اینکه کمترین خدشه‌ای به امنیت وارد شود.»

پس از آن و زمانی که هنوز هم مسائلی مربوط به نقض حریم خصوصی کاربران تلگرام وجود داشت، مدیرعامل تلگرام باز هم در تویتتر خود نوشت: «برعکس، نودهای ذخیره‌سازی نمی‌توانند موجب سانسور اطلاعات شوند.»

دورف همچنین در پاسخ به اینکه حتی اگر دولت ایران به واسطه کدگذاری شدن فایل‌ها قادر به خواندن آنها نباشد،‌ به دلیل حضور CDN‌ها در ایران، اقدام به حذف آنها خواهد کرد، نوشت: فایل‌های اصلی همیشه در سرورهای تلگرام ذخیره خواهند شد و اگر نسخه CDN غیرقابل دسترسی باشد، از این طریق قابل بازیافت خواهند بود.

همچنین در توییتر تلگرام اعلام شده بود: «آنها نمی‌توانند این کار را انجام دهند و کاربران اطلاعات را چه از طریق CDN‌ها و یا مستقیما از سرورهای تلگرام دریافت خواهند کرد.» درواقع داده کاربران همچنان در سرورهای تلگرام وجود دارد و تنها کپی‌های کدگذاری‌شده از این فایل‌ها در ایران ذخیره می‌شود که حتی در صورت حذف کردن فایل‌های ذخیره‌شده، اصل آنها مستقیما از طریق تلگرام قابل دانلود است و در نهایت سانسوری امکان‌پذیر نیست.

اما جنجال‌ها درباره انتقال سرورهای تلگرام به ایران برای چند روزی خوابیده بود تا زمانی که وزیر ارتباطات امروز باز هم اعلام کرد تلگرام انتقال سرورها به ایران را پذیرفته است. پس از اعلام این خبر، کاربران توییتری با مراجعه به توییتر پاول دورف باز هم خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شدند که آیا تلگرام انتقال سرورهایش به ایران را پذیرفته است؟ دورف نیز همان پاسخ قبلی خود را ارائه داد که: «هیچ یک از سرورهای تلگرام (و یا هر سروری با اطلاعات شخصی کاربران ما) به ایران منتقل نشده و آنجا نصب نخواهد شد.»

در نهایت همان‌طور که پاول دورف در کانال تلگرامی خود نیز نوشته است، به نظر می‌رسد مساله‌ای که حاشیه ایجاد کرده، تفاوت در اصطلاح انتقال سرورهای تلگرام و CDN‌ها و شبکه‌های انتقال محتواست. اگرچه ظاهرا خود تلگرام هم اذعان کرده که از CDNهای ایران برای فایل‌ها و در جهت افزایش سرعت انتقال داده استفاده خواهد کرد، اما بحث انتقال کامل سرورهای این شرکت صحیح نیست.
سه شنبه 23 آبان 1396 - 16:08

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


جذب نیرو